Co robić z dziećmi w nasyconej po brzegi atrakcjami dla dorosłych Brukseli? – Oczywiście jeść czekoladę! A potem? – Wybrać się do muzeum dinozaurów!
Muzeum Nauk Przyrodniczych, bo o nim mowa, mieści się przy Królewskim Instytucie Nauk Przyrodniczych Belgii i sąsiaduje lokalowo z Parlamentem Europejskim. Skrywa w sobie wyjątkową kolekcję naturalnych skarbów, z największym w Europie zbiorem szkieletów dinozaurów na czele. Wystawy zachwycają swym bogactwem, różnorodnością i nowoczesnością. Ich atrakcyjność, liczne animacje i ciekawe rozwiązania edukacyjne gwarantują moc wrażeń dla małych i tych całkiem już dużych zwiedzających. Brzmię jak reklama? To zobaczcie, jak tam fajnie!
HISTORIA MUZEUM
Bogactwo zbiorów zawdzięcza muzeum księciu Karolowi Lotaryńskiemu, którego kolekcja stała się trzonem dzisiejszego Museum des Sciences Naturelles. Wsparcie finansowe kolejnych władców pozwoliło wystawie oprzeć się burzliwym kolejom losu, tak aby ostatecznie zaistnieć jako jedna z najlepiej wyposażonych instytucji kulturowych Europy.
Dziś, na olbrzymiej powierzchni znajdziemy okazy z dziedziny paleontologii, antropogenezy, geologii, oceanologii i biologii.
GALERIA DINOZAURÓW
Największą atrakcję muzeum stanowi bez wątpienia Galeria Dinozaurów. 35 kompletnych szkieletów jurajskich gadów zdumiewa i wprawia w zachwyt nie tylko dzieci, ale i nas, dorosłych. Centralną część ekspozycji zajmuje gablota z autentycznymi szkieletami iguanodonów.
POZOSTAŁE GALERIE
Na innych poziomach znajdują się następujące wystawy:
Galeria Człowieka prezentuje eksponaty związane z ewolucją człowieka. Siłą tej wystawy są liczne animacje i dostosowanie do najmłodszego odbiorcy: można tu wielu rzeczy dotknąć, pobawić się, zbadać, nacisnąć, zakręcić korbką, a nawet wziąć udział w wykopaliskach archeologicznych. Nasze dzieciaki nie chciały opuścić tej części, tak były zafascynowane i pochłonięte odkrywaniem antropologicznych ciekawostek.
Galeria Ewolucji mieści modele i skamieliny zwierząt żyjących na ziemi od kambru aż po dzień dzisiejszy. Tutaj też postawiono na ciekawe i atrakcyjne rozwiązania dedykowane maluchom.
Galeria Minerałów gromadzi około 30 tysięcy egzemplarzy, w tym meteoryty!
ZWIEDZANIE
Na brukselskie Muzeum Historii Naturalnej zarezerwujcie sobie spokojnie kilka godzin. Miejsce to gwarantuje naukę i zabawę w jednym. To lubimy!
Wystawa jest otwarta codziennie, od poniedziałku do piatku od 9.30 do 17.30, w weekendy zaś od 10.00 do 18.00.
Ceny biletów:
Jako dorosły za bilet do Muzeum Historii Naturalnej zapłacisz 7 euro. Dzieci powyżej 6. lat wchodzą za połowę ceny, a więc za 4,5 euro. Dotyczy to oczywiście wystawy stałej.
Wstęp wolny obejmuje dzieciaki poniżej 6. roku życia, niepełnosprawnych i nauczycieli legitymujacych się kartami poświadczającymi wykonywanie zawodu (w tym kartą ITIC, o której info znajdziesz pod tym linkiem. Tam też możesz ją zamówić). Dodatkowo Muzeum oferuje wstęp wolny dla wszystkich w każdą pierwszą środę miesiaca od godziny 13.00.
Polecam skorzystać z najlepszej możliwej opcji, jaką stanowi zakup Karty Brukselskiej.W jej ramach masz nieograniczony dostęp do wszystkich państwowych muzeów w mieście oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wejścia zwracają się już za trzecim wejściem w przypadku skorzystania z karty 24 – godzinnej.
Włożyłam w ten tekst wiele czasu i pracy, więc będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz tutaj po sobie jakiś ślad. Może to być komentarz, w którym odniesiesz się do tego, co przed chwilą przeczytałaś lub przedstawisz swoje osobiste doświadczenia. Może być udostępnienie na swoim profilu społecznościowym (wystarczy kliknąć SHARE). Zmotywuje mnie to do dalszej pracy i wyzwoli we mnie cudowne endorfinki. A, i koniecznie polub mnie na FB – dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z nowymi postami. Ściskam.
Kasia
Leave A Reply